Jak vybrat nejlepší repelent do tropů

Dnes vám přináším druhou část rozhovoru s MUDr. Milanem Trojánkem, Ph.D., přednostou Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny Fakultní nemocnice v Motole, tentokrát zaměřenou na téma, jak vybrat nejlepší repelent a insekticid do tropů.

Jaký repelent byste doporučil do afrických zemí?

Do tropických oblastí bych určitě doporučil repelent s vyšším obsahem DEET, tzn. repelent, který obsahuje ideálně 50 % DEET, účinné látky. Čím je číslo vyšší, tím delší je ochrana. Takže když máte repelent s 20 % DEET, musíte se stříkat častěji, než když máte repelent s 50 % DEET. Co se týče účinnosti a snášenlivosti, tak 50 % koncentrace DEET je relativně ideální. Vyšší koncentrace nepoužívám, protože již neprodlužují dobu účinnosti a mohou potenciálně vice dráždit kůži. Účinná látka DEET funguje dobře, potom je možné použít i repelenty s účinnou látkou pikaridin a IR3535.
 

Jaký repelent byste doporučil pro malé děti?

Jako repelent pro děti se obvykle doporučuje DEET v nižší koncentraci - tak do 20 %, nebo pikaridin. Důležité je, aby repelent aplikovali rodiče tak, že si ho nanesou na ruce a potom rozetřou na kůži dítěte. Hlavně je potřeba dát pozor na místa, kde by hrozilo zasažení sliznic.

Jaké repelenty byste naopak nedoporučil?

Běžné repelenty používané v Čechách sice také obsahují DEET, ale mnohdy ve velmi nízkých a nedostačujících koncentracích. Rovněž přírodní repelent proti komárům, resp. repelent na bázi přírodních látek, nemusí být dostatečně účinný. Nespoléhal bych se ani na domácí repelent z hřebíčku, rozmarýnu, levandule či z něčeho podobného. Na internetu se to totiž hemží "osvědčenými" radami, jak vyrobit "účinný" přírodní repelent. Často se stává, že cestovatel si myslí, že „kvalitní“ a „účinný“ repelent si koupí až v tropech. Potom může být poměrně překvapen, že nakonec dostane repelent s citronelou, nebo s výtažkem z eukalyptu a účinnost těchto repelentů nemusí být na tropické komáry dostatečná. Spolehlivější je koupit si kvalitní repelent v Čechách. Pokud potřebujete mít repelent v příručním zavazadle, dají se koupit i naimpregnované repelentní ubrousky.

Co je vhodné použít na oblečení?

Na oblečení se používají insekticidy a je možné jimi naimpregnovat i starší moskytiéru. Nově zakoupené moskytiéry jsou většinou naimpregnované. Oblečení lze prát v přípravcích s insekticidy (permetrin), případně může být již dopředu napuštěné. Používat repelent na oblečení není vhodné, protože by jej mohl poškodit. 

Mnohokrát jsem četla o doporučení, že stačí používat B Komplex s repelentním účinkem. Je to pravda?

U B Komplexu s repelentním účinkem nebyla nikdy prokázána účinnost, stejně jako u česneku. Rovněž není dokázáno, že by vitamín B odpuzoval komáry. Každý pot láká komáry jiným způsobem, jsou lidé, kteří jsou poštípaní hodně, jsou lidé, kteří jsou poštípaní málo, ale B Komplex s tím nemá nic do činění.

Dá se něco udělat, když už vás komár štípne?

Nedá. Štípne-li vás komár, nemáte šanci poznat, zda byl nakažený nebo ne. A nedá se to určit ani laboratorně. Každopádně nejlepší je nenechat se v tropech poštípat vůbec, protože komáři kromě malárie přenášejí i další nebezpečné nemoci.

Jak se může člověk proti komárům chránit ještě jinak než repelentem?

Doporučuji nosit po setmění dlouhé rukávy a nohavice, ponožky a spát v naimpregnované moskytiéře, případně ještě použít elektrický repelent do zásuvky.

Panu Trojánkovi děkuji za zajímavý rozhovor a chystáte-li se do Keni, nezapomeňte si přibalit tak trochu netypického průvodce, kterým je kniha Můj africký příběh.