Je Zanzibar opravdu tropickým rájem bez malárie? Nebo se jedná jen o dokonalý marketing ostrova? O promyšlenou strategii, jak neodradit davy turistů nutností užívat antimalarika? Nebo za tím stojí neznalost turistů a očkovacích center?
Image Zanzibaru
Už nějakou dobu jsem členkou různých českých facebookových skupin zaměřených na cesty na Zanzibar a získala jsem z nich pocit, že Zanzibar je prostě takové „Chorvatsko“. Bezpečná destinace zalitá sluncem, kvůli níž není potřeba se ani očkovat, ani užívat antimalarika.Rady po setmění: dlouhé světlé oblečení, repelent s DEET 20 až 50 % a spaní pod moskytiérou
Kdybych na více místech nenarazila na informace, že po setmění se má na Zanzibaru nosit dlouhé světlé oblečení, stříkat se repelentem s obsahem DEET 20 až 50 % a během noci spát pod moskytiérou, nejspíš bych to dále neřešila a antimalarika při cestě na Zanzibar neužívala.Jenomže předchozí věta vyloženě křičí: Dejte si pozor na malárii!
Malaričtí komáři jsou totiž většinou aktivní právě od setmění do svítání. Světlé oblečení máte mít proto, abyste na sobě sedícího komára viděli. Dlouhé rukávy a nohavice se doporučují z důvodu, aby vás komáři co nejméně pokousali. Sama sobě jsem si tedy kladla otázku, proč by bylo takové doporučení někde, kde se malárie téměř nevyskytuje? Také jsem si vzpomněla na rozhovor s jednou mou čtenářkou, která žila na Zanzibaru několik měsíců a říkala mi, že když do tamní nemocnice přijdete s horečkou, tak vám jako první udělají test na malárii. Když si dále uvědomíte, že Zanzibar se nachází cca 40 kilometrů od pevninské Tanzanie, kde hrozí vysoké riziko tropické malárie, tak potom image Zanzibaru jako místa s téměř nulovým rizikem malárie pro cestovatele nevyznívá příliš přesvědčivě. A protože jsem kdysi v západní Keni prodělala nehezkou formu malárie a mám z tohoto onemocnění velký respekt, začala jsem pátrat.